Zde naleznete odpovědi na často kladené dotazy:

Je těžké naučit se na freebordu?

Jezdění na freebordu je poměrně těžké, na freebordu se můžete naučit jezdit za jeden den, ale zároveň to může trvat i několik dní. Z našich zkušeností víme, že ten kdo již umí dobře jezdit na snowboardu, tak během jednoho dne dokáže sjet velký kopec a kdykoliv bezpečně zabrzdit! Jistota v jízdě se dostaví pak již po několika sjezdech.

Pokud jste na snowboardu nikdy nestáli a chtěli byste, freebord je ideální průprava. Jakmile se naučíte jezdit na freebord, zvládnutí jízdy na snowboardu pro Vás bude mnohem jednodušší, způsob jízdy je téměř totožný. Výhodou mohou být také úšetřené peníze za permanentky a ubytování, které oproti pobytu na horách na freebordu nemusíte platit.

Jak se na freebordu zastavuje?

Na freebordu se zastavuje přesně jako na snowboardu. Fakt možnosti kdykoliv zastavit je jedna z hlavních vlastností, která dělá freeboarding opravdu revolučním a odlišuje ho od ostatních „kolečkových“ sportů jako je skateboard, longboard, moutaineboard, kolečkových brusle apod.

Je velká výhoda umět jezdit na snowboardu?

Velká výhoda to opravdu je, nicméně umět na snowboardu není to podmínkou! Znalci tvrdí, že triky a věci, které se naučíte na freebordu, byste na snowboardu měli aplikovat naprosto bez problémů - proto je freebord výborným doplňkem při snowboardovém tréninku a naopak. Freebord a snowboard a jiné boardsporty jako je kiteboarding, wakeboarding, surf či mountainboard se navzájem doplňují!

Máte nějaké tipy pro začátek?

Na začátek doporučujeme najít si mírnější kopec s hladkým povrchem, bez děr, bez kamínků a podobně. Jako první věc je důležité si uvědomit, že se na prkně nejzední jako na skateboardu, ale opravdu jako na snowboardu. Je velká výhoda umět jezdit na snowboardu, ale není to podmínkou! Naopak, pokud se naučíte jezdit na freebordu (a na snowboardu jezdit neumíte), jízda na snowboardu by pak pro Vás měla být mnohem jednodušší!

Naše rada je experimentovat s nastavením středových koleček! Pokud máte nastaveny středová kolečka na nejvyšší stupeň, freebord se vám může ze začátku zdát poněkud „kluzký“. Je dobré si dát středová kolečka o několik stupínků níže, freebord pak bude více stabilní, ale do smýkaného oblouku bude nutné dát větší sílu! Ihned jakmile se budete cítít jistěji při jízdě, doporučujeme opět dát středové kolečko co nejvýše. Je mnohem jednodušší zatáčet ve vyšších rychlostech a z větších kopců než při malé rychlosti na rovině, myslete i na tento fakt, pokud začínáte s ježděním.

Nenechte se odradit prvními neúspěchy, jízdu na freebordu s trochou trpělivosti zvládne opravdu každý a ten pocit jaký dostanete při prvním kontrolovaném oblouku a sjetí prvního kopce opravdu stojí za to a freebordingu naprosto propadnete!

Před začátkem výuky na freebordu doporučujeme shlédnout toto výukové video!

Je freebord nebezpečný?

Ano, freebord je opravdu nebezpečný sport. Je důležité nosit všechny bezpečnostní prvky jako je helma, chrániče kolen, loktů a zápěstí! Není dobré jezdit ve velkém provozu. Pro zaryté odpůrce chráničů doporučujeme nosit alespoň rukavice, popřípadě chrániče zápěstí a nejlépe helmu.

Při výuce jízdy je důležité opravdu mít chrániče zápěstí a rukou, i ten nejlepší snowboardista si zpravidla lehce "šáhne" na asfalt při výuce. Jakmile již ovládáte freebord chrániče nejsou již tak potřebné, ale nikdy nevíte co se může stát, proto doporučujeme nosit helmu! Hlavu má člověk jenom jednu..

Je důležité si uvědomit, že přestože freebord patří k extrémním sportům, jde na něm jezdit bezpečně, vše záleží na Vašem osobním přístupu, stejně jako i v jiných sportech! (na snowboardu pokud jedete bezpečně a neděláte "skopičiny" také sjedete sjezdovku bez pádu,)

Jak rychle se sjedou kolečka u freebordu?

Je pravda, že kolečka na freebordu se sjížději o něco rychleji než u sportů jako je longboard, či skateboard. Je to způsobeno zejména tím, že při tomto sportu kolečky i brzdíte, proto je opotřebení o něco větší. Rádi bychom upozornili, že i přes tento fakt kolečka vydrží poměrně dlouho, ačkoliv to tak na první pohled nevypadá!

Není to tak, že byste je museli měnit každý týden či něco podobného. Například speciální profi kolečka Slashers, které dodáváme, jsou již v kategorii PRO a byly testovány pro různé typy povrchů a vydrží mnohem více než kolečka základní, jsou rychlejší a lépe absorbují méně kvalitní povrch. Kolečka Slashers jsou opravdu jsou téměř nezničitelná a až několik sezon!

Při brždění se zaměřujte na to, aby se kolečka alespoň malinko točila, zamezíte tím vzniku menších plošinek a udržujete tak kolečka ve vynikající kondici. (brzdění ne o 90° ale například o 87°)

Doporučujeme jednou za čas vyměnit křížem (levé přední za pravé zadní, levé zadní za pravé přední a naopak) jednotlivá kolečka aby se rovnoměrně sjížděla, prodloužíte tím jejich životnost!

Jak rychle se na freebordu naučím?

Pokud máte zkušenosti se snowboardem a jste šikovný, na freebordu se můžete naučit za několik desítek meniut až hodin a zároveň pokud nemáte zkušenosti, může ovládnutí freebordu trvat i několik dní. Doporučujeme experimentovat s nastavením středových koleček a notnou dávku trpělivosti, ten pocit jaký zažijete při prvních kontrolovaných obloucích a sjezdech opravdu stojí za to! A není člověka co by se na freebordu při troše snahy nenaučil! Úplně jednoduché to není, ale těžké taky ne.

Před začátkem výuky na freebordu doporučujeme shlédnout toto výukové video!

Jde na freebordu jezdit freestyle?

Ano, na freebordu se dá jezdit freestyle a jeho zvládnutí je určitě mnohem jednodušší než na skateboardu. A to především díky faktu, že jste pomocí vázání ukotveni k prknu. Freestylová videa naleznete v sekci Videa na našem webu www.freebording.cz a v naší Veřejné videogalerii či v sekci Team.

Jak podobný je freebord snowboardu a ostatním board sportům?


Ano freebord je velmi podobný ostatním board sportům jako je snowboard, skateboard, longboard, wakeboard, surf či kiteboard! Tyto sporty se navzájem doplňují a pokud provozujete jakýkoliv z těchto sportů, určitě to pro Vás bude jen výhodou, a naopak pokud jezdíte na freebordu a začnete jezdit jiné boardsporty, zkušenosti z freebordu oceníte.

Za jak dlouho mi přijde objednaný freebord domů, je na freebord záruka?

Freebord Vám přijde domů běžně do dvou pracovních dnů, bývá pravidlem, že freebord chodí již následující den od přijetí objednávky, tudíž do druhého dne! Na rychlém a kvalitním vyřízení Vaši objednávky si zakládáme. V případě doručení na Slovensko je dodací lhůta trochu delší, přepravní firmy udávají dodání do 3 - 5 pracovních dnů, freebord by Vám měl tedy, pokud nenastanou nějaké komplikace na straně přepravce, do 3 -5 pracovních dnů ode dne objednání. Záruky poskytujeme dle platných zákonů ČR, na veškeré výrobky je záruční doba 24 měsíců a zboží je možné vyměnit/vrátit bez udání důvodu.

Je dobré nosit na freebord chrániče?

Ano, je důležité nosit všechny bezpečnostní prvky jako je helma, chrániče kolen, loktů a zápěstí! Pro zaryté odpůrce chráničů doporučujeme nosit alespoň rukavice, popřípadě chrániče zápěstí a helmu. Je důležité si uvědomit, že přestože freebord patří k extrémním sportům, jde na něm jezdit velmi bezpečně, ale i nebezpečně, vše záleží na Vašem osobním přístupu, stejně jako i v jiných sportech.

Je možné nastavovat na freebordu úhly u vázání jako na snowboardu?

Ano, u nejnovějšího vázání S2 (vázání S1 jsme se rozhodli díky technické zastaralosti nedovážet) je možné nastavovat si úhly od -30° do + 30° stejně tak jako na snowboardu, zároveň je možné volit si výšku vázání, tak aby nejlépe vyhovovala Vaší obuvi používané pro jízdu na freebordu.

Jde jezdit i na méně kvalitních silnicích?

Ano, kolečka freebordu jsou poměrně velké, proto přejetí menších děr, kamínků a hrubšího asfaltu by neměl dělat větší problémy (oproti skateboardu opravdu velký rozdí!l). Nicméně je pravdou, že kvalita asfaltu by se dala přirovnat ke kvalitě sněhu. Pokud máte rádi jízdu v prašanu, snažte si vybírat jen ty nejkvalitnější silnice s tím nejkvalitnějším povrchem, ale i jízda na méně kvalitní silnici je opravdovým zážitkem!

Freebordová kola jsou oproti skateboardovým větší a přejetí velmi hrubého povrchu či drobných nerovností nečiní freebordu větší problémy, narozdíl oproti skateboardu.

Zde máte příklad jízdy na opravdu špatném povrchu:


Proč se Freebord nejmenuje "freeboArd"?

Freebording je naprosto originalní sport a když parta ze San Francisca vymýšlela název, chtěli být originální a název freeboard se jim příliš nezamlouval. Freeboarding a freeboard zní poněkud všedně a to se jim příliš nezamlouvalo. Přemýšlerli v duchu myšlenky, že freebord je natolik originální a jedinečný, a proto má a zaslouží si originální název.

Zde je vyjádření samotného zakladatele firmy Freebord:

Jezdí se na freebordu nějaké závody?

Freebord scéna v ČR je v začátcích, v současné době žádné závody neplánujeme, spíše nějaké akce spojené s lehkým jamem a různými soutěžemi. Již proběhlo několik neoficiálních srazů a proběhla neoficiální akce Světový den freebordingu . Je dost možné, že v dohledné době nějaký freebordový závod proběhne, ale zatím je sport spíše o volnějším duchu volného ježdění s přáteli.

Podle čeho poznám jak velký freebord si mám zakoupit?

Freebord je možný vybrat dle tabulky, kterou naleznete jak v našem internetovém obchodě www.freebordobchod.cz, tak na www.freebording.cz. Je důležité brát v potaz jak Vaší výšku, způsob ježdění (freeride/freestyle) a v neposledním případě i Vaše osobní preference! S výběrem vhodného freebordu Vám velmi rádi pomůžeme, proto nás neváhejte kontaktovat!

Velikostní tabulka
Jde na freebordu jezdit rovně jako na skateboardu?

Ano na freebordu se lze odrážet stejně jako na skateboardu, ale je pravda že to je mnohem těžší a vyžaduje to určitý cvik.

Ukázku jízdy po rovině můžete shlédnout například zde:


Freebording
Coded by Mistr Fána